Рекордно висока смертність - низька народжуваність. Чи обумовлено це COVID-19?

У 2020 році в Харківській області померло набагато більше людей, ніж в попередні роки, а народжуваність впала до рекордно низького рівня, чи винен в цьому коронавірус? Як пише Kharkiv Today, Смертність в Україні перевищує народжуваність з початку 90-х. Єдиним винятком був 2012 рік, та й то - не для Харківської області, а для країни в цілому. Але такого розриву між кількістю померлих і народжених, як у 2020-му році, не було ніколи.
Вмирали від інсультів та пневмоній
Минулого року в Харківській області народилося у 2,6 раза менше людей, ніж померло. Це - дуже великий розрив у порівнянні з іншими роками. П'ять років тому смертність в регіоні теж перевищувала народжуваність, але все в 1,8 раза.
У 2020 році, за даними обласного управління статистики, Харківщина втратила понад 44 тисяч осіб. Це як Куп'янськ і Ківшарівка разом узяті. Водночас додалося всього 16 тисяч 729 нових людей - трохи менше ніж Ківшарівка.
Смертність перевищує народжуваність в усіх областях України, але східні й північні вимирають швидше за інших. Наприклад, в середньому по країні у 2020-м померло у два рази більше людей, ніж народилося. А ось в Луганській, Донецькій, Сумській і Чернігівській областях - більше, ніж в три рази. Мінімальний розрив між народженими та померлими - в західних областях. Рекордсмен зі знаком плюс - Волинь, там смертність перевищує народжуваність всього в 1,3 раза. Харківська область - в середині цього списку, на 8-му місці.
В Інституті демографії та соціальних досліджень основною причиною "вимирання" вважають саме високу смертність, а не низьку народжуваність.
"Як правило, основна увага у нас приділяється народжуваності, але основна наша проблема ще з радянських часів - коротка тривалість життя, і немає стабільної динаміки зростання, на жаль. Багато людей вмирають навіть в працездатному віці, особливо чоловіки", - говорить ведуча наукова співробітниця інституту Лідія Ткаченко.
Тривалість життя харків'ян і правда невисока. Жінки у нас живуть в середньому 76 років, чоловіки так і зовсім на 9 років менше. Не порівняти з жителями країн Євросоюзу, де чоловіки живуть в середньому 78 років, а жінки - 84.

У 2020 році українці найчастіше вмирали від серцево-судинних захворювань і пневмоній. Розбивки по областях Держстат не дає, але тенденції - загальні для всіх регіонів. Смертей від хвороб системи кровообігу стало більше на 15 тисяч, ніж минулого року, пневмоній - на 4 тисячі.
"Зайві смерті у 2020 році обумовлені безпосередньо COVID, пневмоніями без підтвердження COVID і погіршенням якості медичної допомоги хворим захворюваннями системи кровообігу (інфаркти, інсульти)", - вважає лікар-імунолог, доктор медичних наук Андрій Волянський.
Помирати від інших інфекційних захворювань стали менше, рівень самогубств останні пару не змінюється +/- 6 тисяч на рік. У 2020-му Харківська область за цим показником займала друге місце в Україні після Дніпропетровської.
Мало весіль - мало дітей
Народжуваність в Харківській області падає давно, ще з початку 1990-х років, і це - всеукраїнська тенденція. У 2020 році дітей в регіоні народилося у два рази менше, ніж в 1989 році. До цього гіршим для демографії роком вважався 2001-й, коли в області народилося трохи понад 19 тисяч дітей. Були й сплески народжуваності. У 2012-му і 2014-му році в області народжувалося понад 27 тисяч діток. Демографи пояснюють це тим, що в ці роки вступили у дітородний вік люди, народжені під час бебі-буму кінця 80-х.
Різке зниження народжуваності можна пояснити кількома причинами. Головна з них - демографічна яма, в яку потрапила Україна. Зараз як раз вступили у дітородний вік люди, народжені в середині дев'яностих - кінці двохтисячних. Їх було мало, відповідно, їх первістків теж народжується трохи.
Крім того, у 2020 році жителі Харківської області дуже неохоче створювали. У порівнянні з 2019 роком кількість пар, які одружились зменшилася на третину. Демографи кажуть, що в високосні роки люди завжди одружуються менше - існує забобон, що такий шлюб буде нещасливим, і багато молодят його дотримуються.
Внесла свої корективи та пандемія. Мало кому сподобається розписуватися в медичних масках, та й весілля зіграти було важко: більшу частину року ресторанам забороняли влаштовувати банкети та вечірки, тому багато людей перенесли весілля на 2021 рік.
Не тільки в Харківській області минулого року народилося мало дітей. В Італії, як і в Україні, смертність удвічі перевищила народжуваність, в сусідній Польщі у 2020 році народилося на 20 тисяч менше дітей, ніж у 2019-м, і навіть в Китаї за рік народжуваність знизилася на 30%. Карантин, всупереч прогнозам, призвів не до збільшення народжуваності, а до протилежних результатів. Виявилося, що чоловік неохоче розмножується в неволі.

Автор статті у Kharkiv Today: Олена Павленко



Джерело: https://2day.kh.ua/
Категорія: Новина | Добавил: adminkz (27.02.2021)
Просмотров: 274 | Теги: статистика, смертність, Куп'янськ, одруження, народжуваність | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вхід ]